Науково-методичний центр
 управління освіти м. Енергодара

Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю у дітей
Досвід
Корисні посилання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю у дітей

                                                             Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю у дітей

Серед дітей з розладами поведінки можна виділити особливу групу без виражених органічних пошкоджень мозку. Мова йде про дітей, у яких поступово кількісно наростають відхилення в окремих психічних функціях, що виражаються головним чином в зміні поведінки.Серед цих порушень найбільшу увагу привертає підвищена рухова активність дитини, яка вперше була  описана близько 100 років тому.

Інтерес і складність проблеми полягає в тому, що вона є комплексною: медичною, психологічною і педагогічною.

Базовим симптомом синдрому став симптом "порушення уваги". Це було обгрунтовано тим, що порушення уваги зустрічається у всіх хворих з цією патологією, а підвищена рухова активність не завжди. Крім порушення уваги, акцент робиться і на поведінку дитини, що  не відповідає нормі.

Дефіцит уваги характеризується наявністю короткотривалої  уваги, неуважністю. Дитина не здатна завершити виконання поставленого завдання, "схопити" правильний напрям, недбала при виконанні шкільних завдань. Помилки частіше бувають із-за неуважності, ніж через не розуміння матеріалу. Вона дезорганізована, не здатна запам'ятати інструкції і завдання.

Іноді здається, що дитина не слухає. Ця поведінка менш помітна "один на один", ніж в ситуації вільного оточення. Порушення уваги, як правило, очевидно для вчителів. Дитина відволікається на навколишні звуки і зорові образи, не здатна усидіти на одному місці, постійно в русі, непосидюча, звивається, безцільно хапає різні предмети, відкриває скриньки столу або шафи, видирається на стільці, не здатна досидіти до кінця телепередачі або дослухати до кінця розповідь, її пальці постійно проводять легкі постукування, спостерігається розгойдування ніг, кручення тіла, вона постійно набридає всім, хто її оточує. Нерідко таких дітей називають "вічним двигуном".

Дратівливі і відволікаючі чинники навколишнього середовища в таких ситуаціях, як присутність в гостях або в магазині, на вечірці, в натовпі і ін., змінюють поведінку дитини в гіршу сторону. Спалах гніву або окрик дорослого супроводжуються  нестримними образами.

Одним з трьох головних компонентів синдрому є імпульсивність. Дитина проявляє імпульсну рухову і вербальну (словесну) активність, вона діє ніби бездумно, переходить від одного заняття до іншого, базікає, не подумавши ("мову випереджає думка"). Вона часто не налагоджує стосунки з однолітками, в іграх стає "мішенню". Відмічено, що для дівчаток типовіша наявність дефіциту уваги без гіперактивності.

Соціально-поведінкові аспекти цих дітей важливі не тільки негативним їх впливом, що розповсюджується всюди, на однолітків, але також і тому, що ці діти часто бувають ніби соціальним каталізатором, що впливає на поведінку інших і часто в небажаному напрямі.

У дитини спостерігаються складнощі у взаєминах не тільки з однолітками, але і з дорослими. Відносно перших вони агресивні і вимогливі. Діти шкільного віку дуже чутливі до поведінки таких однокласників і відкидають їх дружбу. Батьки часто скаржаться, що їх діти не мають друзів і що їх однолітки відмовляються з ними спілкуватися.

При соціометричних дослідженнях гіперактивні діти отримують від своїх товаришів часто негативну характеристику. Однолітки відзначають, що ці діти є "причиною неспокою", "докучають іншим дітям".

Аналіз літератури, що стосується причин синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю дозволяє виділити 3 блоки причин:

1. причини біологічного характеру; 

2. вплив навколишнього середовища; 

3. психосоціальні дії.

Фактом, що доводить генетичну схильність синдрому, є те, що у батьків дітей, що  страждають даним захворюванням, нерідко в дитинстві спостерігалися ті ж симптоми, що і у їх дітей. Відомо,що підвищена рухова активність спостерігалася у 8 з 50 батьків в дитинстві.

Для правильної постановки діагнозу діти з синдромом порушення уваги і гіперактивністю потребують психологічного обстеження з метою виявлення порушень емоційного поведінкового характеру, що є у них, а також специфіки труднощів в навчанні.

Порушення поведінки дітей може спостерігатися і при нехворобливих станах. Наприклад, у обдарованих дітей, яким в школі нудно. Стресові стани, викликані хворобою батьків, смертю близької людини, можуть викликати імпульсне порушення уваги і гіперактивність. Тому діагноз цього захворювання вимагає обов'язкового медичного спостереження протягом 6 місяців.

Порушення уваги діагностується, коли присутні 4 з 7 ознак:

1. Потребує спокійної тихої обстановки, не здібний до роботи і до можливості сконцентрувати увагу.

2. Часто перепитує.

3. Легко відволікається на зовнішні подразники.

4. Плутає деталі.

5. Не закінчує те, що починає.

6. Слухає, але здається, що не чує.

7. Труднощі в концентрації уваги, якщо не створена ситуація "один на один".

 

Імпульсивність діагностується, коли присутні 3 ознаки з 5: 

1. Викрикує в класі, шумить в класі під час уроку.

2. Надзвичайно збуджений.

3. Важко переносить час, коли чекає свою чергу.

4. Надмірно балакучий.

5. Зачіпає інших дітей.

 

Гіперактивність діагностується, коли присутні 3 ознаки з 5: 

1. Вилазить на шафи і меблі.

2. Завжди готовий рухатися, частіше бігає, ніж ходить.

3. Метушливий, звивається і корчиться.

4. Якщо що-небудь робить, то з шумом.

5. Повинен завжди що-небудь робити.

 

Інші діагностичні критерії включають: 

1. Прояв симптомів до 7 років.

2. Тривалість симптоматики, принаймні 6 місяців.

 

Який же прогноз для дітей, що страждають синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю? 

1. З часом симптоми зникають і діти стають підлітками, дорослими без відхилень від норми. Аналіз результатів більшості досліджень свідчить про те, що від 25 до 50% дітей "переростають" цей синдром.

2. Симптоми в різному ступені тяжкості продовжують залишатися, але без ознак розвитку психопатології. Таких дітей більшість (від 50% і більш). У них спостерігаються проблеми в їх повсякденному житті. За даними опитування, їх постійно супроводжує відчуття "нетерплячості і невгамовності", імпульсна, соціальна неадекватність, відчуття низької самооцінки протягом всього життя. Є повідомлення про більшу частоту нещасних випадків, розлучень, зміни місць роботи у цієї групи людей.

3. Розвиваються важкі ускладнення у дорослих у вигляді особистісних або антисоціальних змін, алкоголізму і навіть психопатичних станів.

Антисоціальна поведінка виявляється широким спектром порушень, аж до серйозного криміналу. Встановлено, що у підлітків і молодих людей, що страждали в дитинстві синдромом, спостерігалося порушення поведінки. У 2/3 з них відмічена пристрасть до алкоголю і наркотиків. Дорослі, що страждали в дитинстві синдромом, не досягали соціального положення, рівного їх батькам або здоровим братам.

 

Матеріали викладені за статтею авторів У. Р. Кучма, І. П. Брязгунов (У. Р. Кучми, І. П. Брязгунова. «Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю у дітей» (Питання епідеміології, етіології, діагностики, лікування, профілактики і прогнозу). - М., 1994. З. 6-8, 10-12, 14-17, 19-20, 32).


Форма входу

Пошук
Календар
«  Вересень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Copyright MyCorp © 2020
Створити безкоштовний сайт на uCoz